Kävipä sitten sellainen vahinko, että jalusta ei mennytkään parkkiin viimeisimmän kuvaus-session päätteeksi, vaan seuranta oli jäänyt päiväksi päälle ja tämän seurauksena jalusta oli pyörähtänyt itsensä ympäri ja katkaissut deklinaatiomoottorille menevän kaapelin poikki! Samalla oli katkennut myös kaapeleita ohjaavaa kiskoa kannatellut nippuside, joten voima on ollut melkoinen.
Parin minuutin ‘hiljaisen’ hetken ja muutaman ärräpään jälkeen marssin tietokoneelle ja laitoin kaapelitilauksen Baaderille vetämään. Kaapelin hinta 145 egee!
Täytyypä vielä testata, toimiiko kamera, sillä melkoinen rasitus oli kohdistunut myös kameraan meneviin kaapeleihin (deklinaatioakselin lukot olivat onneksi antaneet hiukan periksi).
EDIT: Kamera toimii, huh huh huh huh.